Przejdź świadomie przez doświadczenia. Odnajdź w nich akceptację i samą_ego siebie.
Tego nie wstyd przeżywać.
Kryzys i strata.
Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami w sytuacji kryzysu lub z uczuciem straty? Jak zaadaptować się do życia po stracie? Jak zadbać o bezpieczne przejście przez kryzys?
Związki i relacje.
Jak budować lub poprawić relacje w związku partnerskim lub z najbliższymi? Jak będąc w relacji pozostać sobą? Jak się komunikować w relacji, by nie rezygnować z siebie i jednocześnie nie ranić? Jak zadbać o bezpieczne zakończenie relacji?
Różnorodność i inkluzywność.
Jak odnaleźć siebie w heteronormatywnym świecie lub homogenicznym otoczeniu? Jak poradzić sobie ze zinternalizowanym wstydem? Jak zatroszczyć się o poczucie wartości? Jak zadbać o bezpieczny coming-out?
Kryzys i strata.
Doświadczenie kryzysu związane jest często z wydarzeniem, które było nieoczekiwane, zagrażające i niosące ze sobą ryzyko utraty kogoś lub czegoś ważnego w naszym życiu. To zdarzenie wytrąca nas z równowagi i sprawia, że czujemy, że przekracza nasze możliwości poradzenia sobie samodzielnie.
Możemy jednak przejść przez ten proces w sposób świadomy, w bezpiecznej przestrzeni będąc prowadzonym_ą przez osobę, która nie oceni i będzie wspierać nas na drodze do budowania własnych zasobów radzenia sobie z trudnym doświadczeniem. Praca z osobami w kryzysie jest zorientowana na przywrócenie równowagi oraz sprawczości.
Żałoba natomiast jest naturalną reakcją i procesem w odpowiedzi na stratę. Strata może dotyczyć śmierci bliskiej osoby, ale kryzys może się pojawić również w przypadku śmierci osoby, która nie była nam bliska, ale jej śmierć mogła uruchomić w nas kryzys związany z lękiem przed przemijaniem.
Czy żałoba może dotyczyć innych utrat?
Tak. Możemy przeżywać żałobę również w przypadku innej ważnej straty. Może to być żałoba po utraconej relacji, rozpadzie związku, utracie zdrowia, pracy, poczucia bezpieczeństwa, planach i marzeniach, których w wyniku utraty nie zostaną zrealizowane.
W przypadku doświadczenia straty i żałoby skupiamy się w gabinecie na wsparciu psychologicznym, które ma na celu umożliwienie świadomego przeżycia tego doświadczenia, dotarcia do emocji i uczuć oraz stworzenia własnej narracji tej historii. Aby następnie włączyć to doświadczenie do historii swojego życia, które staje się jego stałą częścią, ale już nie tak bolesną.
“Trauma - normalna reakcja na nienormalną sytuację”.
— AUTOR NIEZNANY
Związki i relacje.
Poczucie przynależności, potrzeba więzi, zdrowe i satysfakcjonujące relacje, brzmi dobrze prawda? Pragniemy prawdziwej bliskości, ale mamy swoje schematy zachowań, które utrudniają nam realizację tej potrzeby. W gabinecie spotykamy się z trudnościami w relacjach związanymi m.in. z wyrażaniem uczuć, wyznaczaniem granic, trudnościami z odseparowaniem od rodziny pochodzenia, komunikacją w relacji.
Praca nad budowaniem relacji może mieć charakter pracy indywidualnej, ale i terapii par. W procesie indywidualnym skupiamy się na Twoim doświadczeniu, Twoich schematach i przekonaniach, które wnosisz do relacji, Twoich potrzebach i Twoich zasobach. Nie mamy wówczas bezpośredniego wpływu na to co dzieje się w relacji, ale Ty zyskujesz wpływ na Twoje reakcje, Twój sposób komunikacji i Twoje podejście do sytuacji konfliktowych.
Mamy też możliwość pracy nad tą konkretną relacją w gabinecie w charakterze terapii par. Wówczas klientem terapii jest … związek. Praca w gabinecie w tym przypadku jest zorientowana na rozpoznawanie, komunikację i ostatecznie zmianę tego, co przeszkadza oraz szukanie, wspólne budowanie i docenienie tego, co zbliża.
To też bezpieczna przestrzeń na wyrażenie emocji, uczuć oraz myśli, które trudno przekazać. Zmiana w sposobie komunikacji pozwala parze włączyć te metody do swojego życia codziennego, dzięki czemu buduje zasoby na radzenie sobie samodzielnie z przyszłymi wyzwaniami. Proces terapii pary może również skupiać się na tym, aby bezpiecznie wygasić to co już się wydarzyło, a dalej ma wpływ na relację.
Trudności w relacji, które mogą być przedmiotem terapii par to m.in. schemat wzajemnego obwiniania, zazdrość, zdrada, konflikty na tle rodzicielstwa, brak odseparowania od rodziny pochodzenia jednej z osób, komunikacja, odbudowanie wzajemnego porozumienia i zrozumienia.
Praca z parą może również dotyczyć bezpiecznego rozstania.
“Autentyczne bycie z bliską osobą jest trudniejsze niż z kimś, kto jest nam niemal obcy”.
— Marta Niedźwiecka “Slow Sex". Uwolnij miłość”
Różnorodność i inkluzywność.
Są doświadczenia, opinie, wybory, sposoby wyrażania siebie, które w naszym otoczeniu są powodem zawstydzania bądź tematem tabu. Jeśli od dziecka dojrzewamy w otoczeniu, które wychowuje poprzez karanie i zawstydzanie za nasze zachowania, wówczas dorastamy w poczuciu, że coś jest z nami nie tak. Wstyd w przeciwieństwie do poczucia winy, zwraca się przeciwko nam. Myślimy “jestem beznadziejny_a”.
W dorosłym życiu przejmujemy narrację otoczenia i żyjemy w poczuciu chronicznego wstydu. Za to co powiedziałem_am, jak wyglądam, jakich wyborów dokonuję, jak się wyrażam, gdzie mieszkam, jaką mam tożsamość seksualną, gdzie pracuję, jak wychowuję dzieci, czy chcę mieć dzieci…
Akceptacja dla różnorodności, nietolerancja dyskryminacji, uprzedzeń, wykluczenia i brak oceniania to bezpieczna przestrzeń dla wyrażania siebie. Możesz jej doświadczyć w gabinecie. Możesz bez obaw opowiedzieć i na nowo zbudować swoją historię, włączyć trudne doświadczenia do narracji o sobie.
Praca w gabinecie może się skupiać na wsparciu w podjęciu decyzji, a następnie jej wdrożeniu w sposób bezpieczny dla Ciebie. Pomoc może również polegać na wypracowaniu sposobu komunikacji ważnego dla Ciebie tematu, którego obawiasz się poruszyć czy decyzji, którą obawiasz się przekazać.
Różnorodność i inkluzywność to otwarta przestrzeń dla każdego. Jeśli należysz do grupy mniejszościowej lub jesteś osobą bliską komuś takiemu to miejsce jest dla Ciebie. Przynależenie do danej grupy mniejszościowej lub współodczuwanie tego doświadczenia jako rodzic, partnerka, dziecko czy przyjaciel_ciółka ma swoje specyficzne trudności. Możesz doświadczać stresu mniejszościowego, który jest coraz częstszym powodem wizyt w gabinecie.
Jeśli należysz do społeczności LGBTQ+ możesz uzyskać wsparcie psychologiczne w bezpiecznym coming-outcie, pracy ze zinternalizowanym wstydem, dysforią płciową i wielu innymi trudnościami dotykającymi społeczność osób LGBTQ+. Jeśli jesteś bliski_a osobie LGBTQ+ i chcesz ją lepiej wpierać lub zrozumieć, a przy tym zadbać o swoje emocje, sesje psychologiczne okażą się pomocne. We wspólnej pracy poruszymy tematy ważne i trudne dla grup mniejszościowych, tworząc przestrzeń w której bez strachu i wstydu możesz wnieść każdy trudny temat i po prostu być sobą.
“Nikt mnie nie zawstydzi tym, czego sam_a się nie wstydzę”.
— Katarzyna Koczułap
“Codzienna odwaga wiąże się z pokazywaniem swojej słabości”
— Brene Brown