Osoby LGBTQIA+ w miejscu pracy

Jak wspierać osoby LGBTQIA+ w miejscu pracy i budować zgrane i zróżnicowane zespoły.

Osoby LGBTQIA+ w miejscu pracy. Kurs online i 3 przydatne linki na początek dla menadżera_ki i każdej osoby sojuszniczej w firmie.

Czy wiesz, że…

  • w Polsce żyje ok. 2 mln osób LGBTQIA+? To aż 5 % społeczeństwa (za Dalia Research)

  • jedna na 20 osób w Polsce to lesbijka, gej, osoba biseksualna bądź transpłciowa? Oznacza to, że wśród 20 uczniów w klasie jest jedna osoba LGBT, a w 400-osobowej firmie takich osób jest aż 20 (za KPH)

  • w 2020 r. Polska została uznana za najbardziej homofobiczny kraj w Unii Europejskiej (wg corocznego raportu ILGA Europe)

  • co czwarta pracująca osoba LGBT (25%) czuła konieczność ukrywania swej tożsamości płciowej lub orientacji seksualnej w miejscu pracy (raport KPH - Sytuacja społeczna osób LGBT w Polsce. Raport za lata 2019-202). 

  • Ponad jedna trzecia (36%) osób trans doświadczyła w ciągu ostatnich dwóch lat gorszego traktowania w pracy (raport KPH - Sytuacja społeczna osób LGBT w Polsce. Raport za lata 2019-2020). 

Może ci się wydawać, że w twoim miejscu pracy nie ma osoby LGBTQIA+, ale patrząc na dane statystyczne najprawdopodobniej po prostu o tym nie wiesz. 

Dlatego warto sprawdzić czy współtworzysz miejsce pracy, które jest otwarte na różnorodność. Jeśli w miejscu pracy unika się sojuszniczych deklaracji, tym bardziej wzrasta prawdopodobieństwo, że osoby LGBTQIA+ mogą ukrywać swoją tożsamość płciową lub orientację seksualną. W pracy każdy_a z nas doświadcza nierzadko sporego stresu, a osoby z grup mniejszościowych mogą również doświadczać stresu mniejszościowego*. 

*Stres mniejszościowy - dodatkowy chroniczny stres odczuwany przez osoby należące do grupy mniejszościowej, defaworyzowanej społecznie w związku z nienormatywnością. Wiąże się ze stałym napięciem, spodziewaniem się i oczekiwaniem wykluczenia, mikroagresji czy dyskryminacji [za: TRANSformacja. Dobre praktyki włączające w miejscu pracy].

Dla niektórych osób chęć wsparcia i niekrzywdzenia osób niezależnie od przynależności do danej grupy mniejszościowej jest wystarczającą motywacją. Inni odczuwają potrzebę okazywania sojusznictwa względem osób LGBTQIA+ by zainicjować pozytywne zmiany także w miejscu pracy. Inni motywują się poczuciem odpowiedzialności menadżerskiej za zespół, jego członków, atmosferę a w konsekwencji efektywność i zależy im na tym by tworzyć zgrane, zintegrowane, zróżnicowane zespoły, w których każdy czuje się dobrze. Niezaleznie od motywacji indywidualnej jest jeszcze motywacja prawna i obowiązujące regulacje.  Zgodnie z obowiązującym Kodeksem pracy w Polsce obowiązuje przepis obligujący do równego traktowania w zatrudnieniu. Zakaz dyskryminacji obejmuje działania bezpośrednie i pośrednie. 

Zakładając, że wcześniej nie poznałeś_aś żadnej osoby LGBTQIA+ i że nie nie interesowałeś_aś się tą tematyką, myśl o tworzeniu włączającego miejsca pracy i niedokładaniu się do dyskryminacji osób LGBT może być dla ciebie przytłaczająca.

Bez podstawowej wiedzy z tego zakresu będzie ci trudno zachować się odpowiednio, komunikować się w sposób, który nikogo nie wyklucza i nie rani, a strach przed pomyłką i urażeniem kogoś może tylko potęgować chęć unikania osób i tematów związanych z LGBTQIA+. To również rodzaj wykluczenia, który wchodzi w skład stresu mniejszościowego, którego doświadczają osoby LGBT. 

Od czego zacząć?

Musisz nadrobić wiedzę. To pierwszy krok by lepiej rozumieć osoby LGBT, aby móc je lepiej wspierać i ich nie wykluczać. 

Przygotowałam dla ciebie kurs języka inkluzywnego, w którym nie tylko poznasz zniuansowane zagadnienia osób LGBTQIA+ ale także w przećwiczysz język inkluzywny na praktycznych przykładach [LINK pojawi się 1 lutego 2023]. 

Możesz także zacząć od 3 podstawowych i ogólnodostępnych linków i publikacji, które wprowadzą cię w temat, zanim poznasz go w szczegółach :

  1. Słownik LGBTQIA+. Podstawowe pojęcia. Grupa Ponton. Edukacja seksualna

W tym miejscu w sposób zrozumiały zostały wyjaśnione podstawowe pojęcia. Definicje są proste, praktyczne, nie są medyczne ani akademickie. To podstawy, które potrzebujesz znać by lepiej rozumieć osoby LGBT. 

LINK

2. TRANSformacja. Dobre praktyki włączające w miejscu pracy 

To bogaty przewodnik jak tworzyć włączające środowisko pracy dla osób transpłciowych i niebinarnych. Przyda ci się jeśli wiesz, że w twoim miejscu pracy są osoby transpłciowe i/lub niebinarne. Poradnik powstał z myślą właśnie o tych osobach. Niektóre z treści przydadzą ci się również po to by nadrobić wiedzę (pierwsze rozdziały). Stworzony przez grupę wolontariuszy_ek. Możesz go pobrać tutaj:

LINK

3. Ramię w ramię po równość. Jak być sojusznikiem i sojuszniczką osób LGBT. Dowiedz się jak wspierać gejów, lesbijki, osoby biseksualne i transpłciowe.

Kampania Przeciw Homofobii to ogólnopolska organizacja pozarządowa, która zajmuje się przeciwdziałaniem przemocy i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Jeśli szukasz rzetelnych informacji i publikacji to ta strona to dobre miejsce.

To bardzo praktyczna publikacja, którą możesz pobrać ze strony Kampania Przeciw Homofobii, tutaj:

LINK

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, dowiedzieć się czy to jak się komunikujesz w miejscu pracy kogoś wyklucza, dyskryminuje czy obraża - sprawdź mój kurs online: LINK

Previous
Previous

Stres mniejszościowy

Next
Next

Jak wspierać osoby LGBT, czyli 3 podstawowe fundamenty bycia osobą sojuszniczą